elejére

2017-19

2014-16

2012-13

2011

2010

2009. szep-dec
2009. júl-aug.
2009. máj-jún
2009. már-ápr.
2009.jan-feb.
2008. nov-dec.
2008. szep-okt.
2008. jul-aug.
2008. máj-juni
2008.már-ápr

2008. jan-feb.
2007. nov-dec

2007 szep-okt
2007 júli-aug.

2007 máj-jún
2007 ápr
2007 márc
2007 feb
2007 jan
2006 dec
2006 nov
2006 okt
2006 szept
2006 aug
2006 júli

2006 jún

2006 máj
2006 ápri
2006 márc
2006 febr
2006 jan
2005 dec
2005 nov
2005 okt
2005 szept
2005 aug
2005 júli
2005 jún
2005 máj
2005 ápr

elejére

2006 december 31

A rakéták egymás után pukkannak, és mivel dohányzom, az ablak nyitva, a hangok nagyon élesek. Kutya bújik a lábszáramhoz, mintha az megvédené őt a rémülettől. Reszkető testének simogatással próbálom átadni a nyugalmat, de kevés sikerrel. Kimenekül a fürdőszobába, ahová legkevésbé hallatszanak el a szilveszter robbanásai.

Nem mentem buliba, mert nem éreztem, hogy megérdemlem. Majd ha kinőttem jelenlegi lepukkant állapotomból, mondom, akkor jogom lehet bárhová elmenni, most még nincs. Nem tudok lépést tartani a társasági "elit" mainstream-jével, nem tudok megfelelni, nincs olyan ruhám, cipőm, méltóságom, semmim se, ami ne adhatna okot kritikára. Azt pedig nem bírom. Inkább iszogatom itt a pezsgőt, amit a bulira vettem, aztán majd megeszem a virslit is, amit nem vittem el. Vigasztalom a kutyámat, aki rémképeket lát minden petárda miatt. Nem valószínű, ahogy most érzem, hogy éjfélig képes leszek fent maradni, de megpróbálom, bár nem tudom, minek. Ennek csak akkor van értelme, ha sokan együtt ölelkeznek a Himnusz hangjaira, és megcsókolják egymást az újév hajnalán . Én ugyan képes vagyok a kutyámat homlokon csókolni, de azért ez mégse ugyanaz. Ezért talán nem érdemes fent maradni. Nem is hiszem, hogy sikerül, Most mondd, nélkülem, azaz álmomban fog rámköszönni a 2007!

Az m1-en cigányzenészek bazseválnak, hadd ne mondjam, hogy érdekel! Amúgy meg órákig kívánságműsorok lesznek hasonló színvonalú kívánságokkal (előbb Csala Zsuzsika ripacskodott).

A tv2-n állítólag kabaré van, de én egy ősrégi amerikai filmet látok, távol a kabarétól, ama híres színész főszereplésével, akinek a nevét bűn elfelejteni, de én alapból bűnös vagyok.

hadd ne soroljam fel az összeset, aki igazából látni akar valamit, végül is vagy lát, vagy nem. Én attól félek, hogy nem. Lesz nagy alvás és korán, a pezsgő csak segít.

Nem tudom, a boldog új év mit jelent, de jól hangzik. A horoszkópom végül is azt mesélte, prosperous év vár rám, jól esik hinni ebben. Talán ez lenne a boldogság? Vagy bármi, amit szeretnék, és sikerül. Maradjunk ennyiben. És ezt kívánom nektek is, sikerüljön!

(Holnaptól aztán megint átszervezhetem az egész honlapot, a fenébe, miért múlnak ilyen gyorsan a hónapok?) Ja, erről jut eszembe, meg arról, ahogy hajnalonként dalol a feketerigó a fenyőfa legtetején, hogy mintha idén nem lett volna még tél! És a rigófütty azt mondja, talán nem is lesz. Gondold el: már legalább 2 hete csak rövidülnek az éjszakák! Minden nap pár perccel közelebb jutunk a sötét hajnel helyett a világos hajnalhoz! Ez az, ami számít. s

2006 december 30

Egyrészt megtudtam, hogy a patkány háromszor intelligensebb a kutyánál... aknaszedésre tanítják be őket, harmadannyi idő alatt, amennyi alatt egy kutya ezt megértené... másrészt épp az István a királyt nézem a Filmmúzeumon... maradjon örökre a refrén: "szép Magyarország, édes hazánk" Kijött a könnyem, mert megint ott láttam magam az elátkozott Kölnben, száműzetésben, ahol minden, ami magyar, olyan rettentő távoli volt, hogy azt se hittem, valaha újra elérhetem. Soha nem tudja elképzelni az, aki nem élte meg a kényszerű távollétet, milyen fontos a haza, ez a gyönyörű Magyarország. Soha nem sírnék az István a királyon, ha nem éltem volna át azt, amit átéltem, ha nem éreztem volna az emésztő honvágyat, a mindentől és mindenkitől elszakítottságot, reménytelen hazavágyást. Nem kívánom senkinek. Soha nem jelentene ennyit, ha nem lettem volna évekig kitaszított a hazámból. És ha én most azt mondom netán, hogy hajrá Magyarország, az egészen mást jelent, mint amit azok gondolnak, akik csak dobálódznak némi szavakkal és esetleg kövekkel is.

Dudi épp a minap mondta, hogy legszívesebben elköltözne ebből az országból, és én hallgattam, annyira megrohantak az emlékek, az ide visszavágyás összes gyötrelme. Mit is mondhattam volna? Megbánod? Úgyse hiszi el. Ezt csak az hiszi, aki már átélte. Nem szégyellem, ha mondataimban pátoszt fedezel fel, a Haza számomra olyan szentség, amelyhez, vagy akihez imádkozni sem méltatlan. Én megtettem a távolból sokszor, és végül is vissza tudtam térni, ami életem legjobb történése volt, és azt jelenti: nem imádkoztam hiába. Elmenni innen? Ugyan hová? Végre ITTHON VAGYOK! Ha elköltözöl bárhová, ezt az egyszerű tőmondatot soha többé nem mondhatod ki. Nem hiszek benne, hogy két hazánk is lehet.

Dudi nem tudja, mit beszél. Elboldogultam Angliában, Amerikában, Németországban, és bárhol, ahol németül, angolul beszélnek, de ő? Francia kisasszonya tinédzser korában próbált a fejébe verni némi francia tudást, no de ezzel elindulni a nagyvilágba? Sok tíz évvel öregebben? Mondhatnám, lehidalok a bátorságától, ha megteszi. És fogadást sem kell kötnöm rá, hogy boldog nem lesz sehol. Viszont kénytelen lesz saját lábára állni, ami megrendítő lehet annak, aki alig próbálta életében. Nem mondtam, hogy "eszedbe ne jusson!", mert nála ez nem számít. Nos, így év vége felé csak remélni tudom, hogy mindenki észhez tér, és nem csinál hülyeséget. Engem is beleértve. Howgh!

2006 december 23

Mindjárt karácsony! Markáns lehűlésnek híre-hamva sincs, mondja épp a meteorológus. Nincs esély, hogy fehér legyen a karácsony. Lehet sokféleképpen (de legalább kétféleképpen) értékelni azt, hogy az én karácsonyom se pénzbe, se készülődésbe nem kerül. Én nem tartok igazán karácsaonyt. Nyilván lesz mit enni, de most még arra se vetemedek, amire tavaly, hogy hajnalban letörtem egy közeli kertben álló fenyő egy ágát, és arra aggattam különféle díszeket. Nincs kedvem elővenni se a díszeket, még kevésbé letörni egy fenyő ágát. Igazából alig várom, hogy elmúljon az egész.
Kutya most épp úgy néz rám, mint megváltójára, halk nyüszögéssel, kitartóan, igazi ülőpózban, ahogy azt egy kiállításon is elvárnák, ha visszanézek rá, azonnal farkcsóvál, ez csak egyet jelenthet: menni köll! Sétálni méghozzá. Mert enni már kapott. Lesunyja füleit, és olyan kitartóan néz, hogy képtelen vagyok nem tudomást venni róla. Ha láttál már igazi NÉZÉST, egyenest a szemedbe, annak is a közepébe, rendületlenül, akkor ez az! És nem fárad el! Hiába teszek úgy, mintha nem vennék róla tudomást, ő kitart. Ahányszor feléje pillantok, meglengeti a farkát a szőnyegen, és a halk, mondhatnám, diszkrét nyüszögés is állandóan jelen van. Olyan tökéletes ez az eb, hogy a teremtőt kérdezvén nem is tudnék bármi-bárki másról kérdezni ez ügyben. Közben már a könyököm alá érkezett, és ott bökdös, nemcsak hogy megakadályoz az írásban, de az ölembe is türemkedik, ami végképp lehetelenné teszi a további írást, úgyhogy mennem kell! Boldog karácsonyt!

2006 december 21

Aranyos vagy, édes vagy, szeretlek! Ez böffent ki a számon, miután letettem a telefont, kedves barátnőmmel történt beszélgetésem után. Nem volt ez egy különleges beszélgetés, csak a mindennapokról szólt, hogy ki mikor kivel és mit csinált mostanában, és hogy képzeli el az ünnepeket. Engem felvillanyoz az, ha látom, hallom, tudom, hogy mások milyen vehemenciával készülnek az ünnepekre, sütnek, főznek, szerveznek, vásárolnak... mindezt én nem teszem. De nagyon jól esik hallani, hogy az ünnep az tényleg ünnep, arról szól, hogy összejön mindenki, és együtt tesznek valamit azért, hogy a karácsony méltó legyen. Még hallani is imádom!
Nálunk semmi különös nem lesz, nem vagyok egy ünneplő típus. Ennélfogva fiam is ehhez szokott. Azt hiszem, nagyon csodálkozna, ha valami rendkívülit dobnék be, amit persze nem fogok. És mivel csak mi ketten vagyunk a család, ami rólunk szól, az nem lesz különleges. Dani most jól elvan a vadonatúj számítógépével, aminek az árát kimondani is utálom, több százezer, megkereste, de szerintem el is pazarolta, mindegy, ő boldog vele, és le se száll róla. Ha neki ennyi kell a boldogsághoz, akkor örülök, hogy megvan, és most boldog. Erről az jut eszembe, mikor a 60-as évek végén 2 hónapig vártam egy anorákra, amit megrendelésre csináltak nekem és Áginak, legjobb barátnőmnek, azt hiszem, 600 Ft volt darabja, de tekintetbe véve, hogy a havi fizetésem 800 volt, elképzelhető, milyen áldozatot jelentett. A várakozás volt a legnehezebb, a két hónap, de aztán megkaptam, megkaptuk. Steppelt volt, khakiszínű, fényes anyagból készült, álmaink netovábbja. Mi voltunk a városban - hitünk szerint - a legmenőbbek, és ez pont elég volt.

Az édes fiam nagy kitartását fentiekből kifolyólag nagyra becsülöm: nem kettő, de sok hónapig gyűjtött erre a pc-re, és miután megjött, 3 haverjával együtt órákig szerelték össze, installáltak mindent, majd reggelig mindenki játszott olyan játékokat, amik eddig sosem futottak rendesen. Dani elaluldt valamikor 3 óra körül, de a megmaradt két haver reggel 10-ig nyomatta alvás nélkül. Hajnalban szolgáltattam nekik egy rántottával és sajttal borított szendvicset, később virslit mustárral, aztán hazamentek.

Közben azért jegyzetelek, egy főrendőr így fogalmazott: "Az öngyilkossági szándékot elkövette", vagy: "Nem volt olyan súlyos a sérülése, hogy ne lehetett volna a szabadságelvonást bevezetni". Sőt: "Volt olyan bejelentés, aminek megszüntetés lett a vége, mert a bejelentő elhalálozott." Aztán ismét: "Öngyilkossági szándékot kísérelt meg"... Ajjaj, a rendőri nyelv(ezet) ilyen torzszülött magyar mondatokat követel vajon tényleg? Aztán akit beültetnek egy stúdióba, azt se képezik ki normális magyar nyelvből... ez szomorú.

2006 december 16

- Szia, mamikám! Ráérsz pénteken?
- Rá.
- Évzáró közgyűlést tartok a kemény mag számára. Eljössz?
- Naná.
Így kezdődött, aztán tegnap meg is volt a "közgyűlés". Borház, borpince, minden polc tele a világ összes tájáról beszerzett borospalackokkal. Mikor megérkezéskor átnyújtottam egy Tokaji Aszut, ezt kaptam:
- A Dunába hoztál vizet? - Miután a sorban érkező vendégek szintén a Dunába hozták a vizet, volt, aki kartonban, egészen megnyugodtam.
Peti kerti háza kizárólag mulatásra van berendezve. Hosszú, nehéz faasztal áll középen, olyan súlyos tölgyfa-székekkel, hogy kétszer is meggondolod, ha fel akarsz állni, mert ide-oda tologatni majdnem lehetetlen a téglapadlón. A sarokban barna cserépkályha üvegablakán át nézheted, ahogy hamvadnak el a fahasábok. A társaság mind régi ismerőse egymásnak, tehát a teret hamarosan betölti a hangzavar, nevetés, mesélés. Előttünk számolatlan tál étel, kolbász, sonka, tatár-bifsztek, pirítósok, saláták, miután felfaltunk jó sok étvágygerjesztő pogácsát és sajtos rudat. Aztán jön Peti sorban az új-zélandi, chilei, ausztrál, olasz, és főleg magyar borospalackokkal, hogy ezt is meg azt is muszáj megkóstolni. Nem ám egyszerű a helyzet, hiába kérem, hogy csak egy kortyot töltsön, mert nem akarok kifeküdni gyorsan, azt mondja, az nem elég, hogy a színét és illatát megítéljem. Inkább odaállít egy cserépkancsót, hogy a maradékot oda öntsük, mielőtt a következő bort a pohárba tölti. A szívem fáj ennyi korty különleges borért! De a házigazda nem ismer kegyelmet. Kóstolunk. Fontos előbb két kezünk közt melengetni a poharat, mert kérem, itt szabályok vannak. A túl hideg bor nem ugyanaz, mint a kellő hőfokú.
Szerencsére hamar kitör a csocsó-járvány, így ő is elrohan a hátsó helyiségbe focizni, én pedig végigihatom szép lassan az egész pohár bort, amit sajnálnék kiönteni. A borokat illető ízlése kifogástalan (és nagyban egybevág az enyémmel), így csupa élvezet az este.
Janó különleges mobiljával portrékat fotóz, majd pár gombnyomással összevissza torzítja őket, "mutasd! mutasd!" kiáltásoktól hangos a tér, mindenki teliszájjal röhög a ferde arcokon, ígéretet tesz, hogy majd mindenkinek elküldi mailben, akár albumot is csinálhatunk belőlük. Az akusztika kiváló, Petivel próbálok pár mondatot váltani, ő is szeretne mesélni, de alig halljuk egymás szavát még fél méterről is. Alapjában mindenki ordít és a boltíves plafonig röhög, hát ezért szeretem ezeket a "közgyűléseket". Néha kiosonok a gyönyörű, fekete macskának vinni egy-egy falatot, miközben elszívok egy cigarettát. Hálásan törleszkedik a nadrágomhoz.
Éjfél felé Egér úgy dönt, hogy hazajön - ő sosem iszik, így gyakran nem tud lépést tartani a hangulat emelkedésével -, én rákattanok, mert nincs kocsim, viszont ottalvásra is már túl sokan számítanak. Peti még gyorsan a kezembe nyom egy Tiffán-féle Cuvée Carissimae kopár-dűlői, 2002-es vörösbort, mert azt feltétlenül meg kell kóstolnom, szabadkozásnak itt helye nincs.
Asszem, jobb, hogy az istennek se találtam meg a dugóhúzót, mert így mára maradhatott az élvezet, ennek a csodás vörösbornak a kóstolgatása. Amúgy a dugóhúzó ott volt mellettem az asztalon, ahol pár hete hagytam egy buli alkalmával, de mivel nem tettem a helyére, és mivel csak ott kerestem, és nem néztem körül, az a szerencse ért, hogy ma tiszta szívvel és fejjel tudtam kihúzni a dugót Tiffán úr villányi remekművéből. Amikor ilyen bort csócsálok, kívánom azt, bárcsak örökké tartana. Az a helyzet, hogy sem a chilei, sem az olasz, sem az új-zélandi csúcsbor nálam nem ütötte meg ezt a színvonalat. Peti szóhasználatát hozzáértés híján nem tudván használni nem mondhatom, hogy testes, vagy savas, vagy ilyen-olyan illatú, vagy olajos, meg mit tudom én, csak azt tudom, hogy isteni. És magyar. És ami a fő: még mindig van belőle! Bár szerintem nem sokáig.
Ma végre beolttattam a kutyát. Egy hónapot késtem, mindig elherdáltam az erre szánt pénzt, de tegnap alig félórai munkával megkerestem kártyán. Hazafelé sétálván először úgy fogalmaztam: "amit kerestél, máris kiadtad", de aztán pozitívra fordítottam, hogy aszongya: "hű, de jó, hogy ez se került semmibe, mert tegnap megkerested!" Minden csak nézőpont kérdése. Majdnem kétszer annyiba került az oltás meg a féreghajtó, mint tavaly. Viszont kaptam egy jó tanácsot: inkább hántolt tökmaggal etessem a kutyát, mint a jó drága Peponen-kapszulával, amit egy másik orvos előírt a prosztata-nagyobbodás ellen. Ez már megérte a pénzt. Amellett ez az orvos nem combba szúrja a tűt, mint mások (amitől Csumi visít), mert Ausztriában tanult, majd Ausztráliában képezte magát, ahol feltették neki az egyszerű kérdést: a szuka miért a tarkójánál fogva hurcolja a kölykeit? Mert ott a legkevesebb érzőideg. Ő tehát tarkóba adta az injekciót, és az én minden szőrhúzásra is érzékeny kutyám észre se vette. Utána még kapott tőle pár kutyakekszet, amitől jó barátokként váltak el. Ez az egyetlen hely, ahová nem kell bevonszolnom Csumit, mert magától is megy.

2006 december 13
A Sportkórházról van szó éppen. Emlékeim hosszú időre nyúlnak vissza: 25 évig jártam oda évente repülőorvosi vizsgálatra. Rengeteg órát ültem ott különféle folyosókon, mindenféle ajtók előtt várakozva. Minimum nyolcféle vizsgálatra volt szükségem minden évben, általában reggeltől délutánig tartott, mire végeztem. Aztán egyszer, mikor karatézás közben eltörtem az egyik csontot a lábfejemben, azt hittem, én naiva, hogy majd mint igazi sportolót, válogatott kerettagot tárt karokkal fogadnak a Sportkórházban. Majdnem kinevettek, mikor odasántikáltam, hogy segítséget kérjek, mondván, itt nem végeznek műtéteket egyáltalán. Gipszelni se szoktak. Ezt azóta sem tudom hová tenni, tekintve, hogy huszonévig néztem végig, hány gipszes lábú-kezű sportoló fordult meg ott, amíg én várakoztam, ezerféle bajjal, és senkit nem küldtek el. Csak engem. Méghozzá lenéző mosollyal. A repülők sosem számítottak igazi sportolóknak. Jakab Erzsébet doktornő az orr-fül-gégészeten olyan szinten utált minket, hogy halálosan féltünk tőle mindig. Míg soromra vártam, sokszor láttam, milyen ovációval fogad bárkit, akárkit, aki nem repülő. Nekünk pedig csak kurta, kényszeredett félszavai jutottak. Csoportosan volt csak hajlandó fogadni minket, gyorsan ki is szórt, és soha egy kedves szava nem volt. Mikor asszisztensnője azt mondta, álljunk sorba a szekrény mellett, fogjuk be jobb fülünket, ő majd suttog, és el kell ismételni, mit mond, tudtam, most az jön, hogy "katona", meg "kalapács". Évtizeden át nem változtatott. Aztán tudod, ki fogta be fülét! Nekünk az "alkalmas" pecsét az életünk meghosszabbítását jelentette.
Aztán ott volt Bíró tanár úr a szemészeten. Szerintem már nem élhet, mert mikor megismertem, a hetvenes években, is már nagyon öreg volt. De félelmetes. Azt mondták mások, akik már voltak nála, hogy ha "tip-top" a szemem, akkor minden rendben. Hálistennek, nekem ezt mondta. De azért a szobájába lépéskor gyorsan elolvastam a nemtudommilyennek nevezhető tábla alsó sorát, tudod, amin betűk vannak különböző nagyságban, és ezeket le kell olvasni bizonyos távolságból. Szóval az alsó sort gyorsan memorizáltam, és bár már nem láttam onnan, ahol ültem, fejből elmondtam. Bíró tanár úr kedvelt engem, ez biztos. Félelmetesnek állították be, féltem is rendesen, de mindig alkalmasnak talált, amíg ő volt ott a főnök. Lehet, hogy csak azért, mert mindig el tudtam mondani az alsó sort... E szokásomat (belépéskor a kisbetűk elolvasása) később se adtam fel, mikor már nem ő volt a szemész, így mindig átmentem a vizsgán.

Az ideggyógyász pedig maga volt a skizofrénia. Vonaglott az arca, repdesett a keze, azt hittem, ő jött hozzám gyógyulásra várva, és nem én őhozzá, hogy alkalmassá nyilvánítson. A feje is reszketett, szerintem parkinson-kóros lehetett. De tőle függött az életem. Meg a többieké. Mikor egyikünk kijött tőle, gyorsan elhadarta, mire számítsunk, és mi lesz a jó reakció. Átmentünk. Kellett csukott szemmel egy vonalon járni, orrot érinteni mutatóujjal, nyelvet kiölteni, és ilyenek.

Németh tanár úrnak egy csomó repülős évet köszönhetek. Hazatérésem után, viszonylag friss gyomorműtéttel hozzá mentem el mint szaktekintélyhez, mielőtt a többi vizsgálatnak alávetettem volna magam. Ő nem tartozott a repülőorvosok közé, de számított a véleménye. Itatott velem valami kakaóízű rémséget, aztán röntgen alatt nézte, hová folyik. Nem állt meg, mint rendes gyomroknál szokás, hisz a gyomromból csak egyharmad volt meg, záróizmok nélkül. Lefolyt lassan, de biztosan. Ő mégis azt mondta, szerinte alkalmas vagyok. És ezt mindenki tudomásul vette. Így repülhettem még tíz évet. Ez azért nagy szó, mert a repülőorvosi oktalanul és igazságtalanul szigorú volt mindig. Egy lúdtalp vagy egy dioptria elég volt ahhoz például, hogy ne lehess ejtőernyős. Miközben tőlünk nyugatra már akkor is egy sima jogosítványhoz kért vizsgálat elég volt a pilótaigazolványhoz is. Rossz fogam se lehetett, mert mi lesz, ha ezer méteren elkezd fájni? Ezek az orvosok a világon semmit nem tudtak a repülésről, ejtőernyőzésről, de ők döntötték el, hogy mi alkalmasak vagyunk-e.

Ha már így belejöttem, elmesélem, a kecskeméti ROVKI-ban (Repülőorvosi Kutató Intézet), ahol Farkas Berci és Magyari Béla is készült (meg mostanában Anettka), kellett nekünk is évekig alávetnünk magunkat ugyanolyan szintű vizsgálatoknak, beleértve a barokamrát is, mint egy űrhajósnak. Három napig laktunk ott, hogy felügyeljenek ránk. Nem volt könnyű. Első nap ránk szereltek egy olyan készüléket, mint egy walkman, de a mellkasunkra volt tapasztva pár elektróda, ami adatokat közvetített a készülékbe, ezzel kellett eltöltenünk az időt másnapig. És aludni is vele, ami kényelmetlen volt. Mit gondolsz, hová mentünk esténket eltölteni? A kocsmába. El se tudom képzelni, mit rögzített a készülékünk, mert még életemben nem hahotáztam annyit, mint épp akkor ott, a társasággal, a kocsmában. Vörösbort ittunk, és a vérnyomásunk biztos az egekbe szállt, annyira röhögtünk, és annyit. És olyan sokáig. Hajnalban kolbászoltunk vissza a szállásra a ROVKI-ba, reggel tudtam meg, hogy elhagytam a készülékemet, valaki megtalálta, és visszahozta. Utána jött a barokamra. Egyikünk se volt túl boldog tőle, én egyenesen rettegtem, hogy ilyen másnaposan nem fogok-e elájulni 10 ezer méteren. Végül is csak egy szőke nő voltam. A többi meg mind kemény férfiember. Kezünkbe nyomták a Farkas Berci-féle készüléket, talán Balatonnak hívták? nem tudom, amivel mérni lehet a reakcióidőt meg ilyeneket. Ezer méterenként kaptunk feladatot, hogy billentyűzzük be a választ, vagy reagáljunk hangokra, magasakra és mélyekre, bizony lelassultunk, ahogy nőtt a magasság. De mindenki túléélte, el se ájultam, bár a teljesítményem - meg a többieké is - a magasság növekedésével egyenes arányban látványosan csökkent. Én igazán csak túlélni akartam, és ez sikerült. Nem kértem oxigént, nem dőltem ki a székből, kibírtam. A többiek is. Volt némi fingás, mert ilyekor ez kikívánkozik, de elviseltük. A többi furfangos eszközön pedig, amit végig kellett próbálunk, úgy szerepeltünk, mint az űrhajósok. Nem is értették igazán, hogy mitől vagyunk mi ilyen kiválóak. Volt például egy lámpákkal teeletűzdelt asztal, kigyulladt egy lámpa valahol, és függőleges-vízszintes lámpasorral kellett behatárolnunk azt az egy fényt. Mint egy XY-grafikonon. Ez nagyon ment. Aztán egy kis táblára álltunk fel, ami alatt golyó volt, úgy kellett egyensúlyozni rajta, hogy lehetőleg mozdulatlanul maradjunk. Bicikliztünk, a nehézségi fokot növelték, közben mérték a vérnyomást, testünkön elektródák, mit bírunk, és utána milyen gyorsan áll vissza a szervezet normál működésbe.

Eközben imádtuk a személyzetet, ezek a kecskemétiek egy külön világ volt, legalábbis számunkra; nemcsak hogy őőőzve beszéltek (mögmérem), hanem valami földöntúli békesség, nyugalom lengte be az egész termet, ahol vizsgáltak, senki nem sietett, senki nem oktatott ki, nem akart semmi mást, csak azt, hogy nekünk jó legyen. Gyönyörű emlék maradt ezért. Akkor éreztem először, hogy bár orvosi vizsgálaton vagyok, mégis mintha mindenki értem volna, és nem csak azért, mert munkája van velem. Akkoriban ez még nagyon furcsa volt. Nem siettek és nem siettettek. Szerettek minket, örültek nekünk. Kedvesen és türelmesen, összebarátkoztunk. Megállapították, hogy űrhajós-szinten teljesítünk. Azt ne kérdezd, hogy erre egyáltalán mi szükség volt; akkori repülőfönökünk ötlete miatt kellett odajárnunk pár évig. De nagyon szép emlék maradt, nem bántam és sose is fogom bánni. Az ottlévő emberek kedvessége maradt mög szép emléknek.

 2006 december 11

Nem is mondtam, micsoda áradatát könyvelhettem el a szülnapi üdvözleteknek: egy rakás kaszinó küldött képes, gifes stb. jókívánságokat, volt, amelyik adott 15 euró ajándékbónuszt is, szóval soha ennyi izét még nem kaptam. Mindegyik tudja a szül dátumomat, de akkor is jól esik, hogy (ha hivatalból is, de) nem sajnálták a fáradságot, hogy megemlékezzenek rólam. Spanyolul, németül, angolul, de még magyarul is.
Az ingyenlottó (fotex) megdobott 5000 forinttal szintén szülnapi ajándékul, előtte meg karácsonyra ugyanennyivel. Az benne a röhej, hogy ahol beválthatnám, szintén fotexes online áruházakban, ott csak 2-5-10%-át használhatnám fel ennek a pénznek. Úgyhogy lófaszt se ér, hogy magyar legyek. Van 10 ezer forintom, de csak akkor használhatom, ha 100 ezerért vagy többért vásárlok valamit. Kenjék a hajukra. Ez az az ajándék, amit jól esik kapni, úgy 5 percig, aztán kiderül, hogy semmit nem ér. Nem szeretem a születésnapomat, nem igazán (tegnap volt). De azért kaptam pár kaszinótól olyan ajánlatot, szintén születésnapra, amit sikerrel meg tudtam lovagolni, így a büdzsém megint gazdagodott néhány fonttal vagy dollárral. Jó hétvége volt alapjában, kerestem annyit, amennyi a nyugdíjam. Aztán hogy ki is fizetik-e, az a jövő nagy kérdése.

2006 december 7

A hülye reklámok készíttetői (azzal, hogy elfogadják, hogy fizetnek, hogy jónak tartják) generálnak egy olyan reklámkészítő társaságot, amelynek a FÖLDÖN sincs helye, nemhogy a reklámiparban! Gondolj csak bele a lihegő nőbe, aki berohan az órával a kezében, és azt mondja, "minden órában" - mármint nyerhet a lottón. Ha az idiotizmust pontozni lehetne, tízig, ez már biztos eléri a 9-est. De csak azért, mert van ennél rosszabb is. Gondolj a gusztustalan Potemix-reklámra. Amikor az éltes nő lelöki éltes társának kezét a válláról. Mit üzen ez? Hogy jó? Vagy hogy szar. Én úgy élem meg, hogy "édesem, ne szedj tablettákat, attól nem leszel se sebb, se fiatalabb, csak még undorítóbb... jó lenne, ha végre békén hagynál!" Nekem ezt üzeni ez a reklám.

Megtalált első férjem, hosszas nyomozás után, mivel az összes telefonszámom megváltozott ebben az évben. Régi cégemnél lévő régi barátaim tudták csak nyomra vezetni. Aztán felhívott. Most adhatnék egy címet ennek a bekezdésnek imígyen: "Te se tudhatsz mindent a férjedről". Gitározott nekem, bele a mobilba, Shadows-okat, profi módon. Mikulás-ajándékként. Ha megfeszülök, se emlékszem rá, hogy tudott-e gitározni. Márpedig nagyon tud. Azt mondja, tinédzser-korában zenekarban is játszott. Én miért nem emlékszem rá, hogy erről valaha is mesélt volna? Mert nem emlékszem. Szégyellem magam, mert lehet, hogy mondta, de nem volt nekem fontos (azóta 30 év eltelt), így elfelejtettem, de most, ahogy hallgattam, azt hittem, tényleg a Shadows játszik. Pedig ő volt. Hihetetlenül jó volt! Kár, hogy a mobil nem sok esélyt ad a zenei élvezetre, de azt meg tudtam ítélni, hogy hangzásilag kifogástalan. Vagy másképp mondván: hangjegyileg. Istenem, a nagy, virsli ujjaival képes ilyen finom hangokat előcsalni egy gitárból! Azt azért mentségére (vagy az én mentségemre, mert virslinek nevezem az ujjait) el kell mondanom, gyönyörű szép keze van, igaz, széles ujjakkal, de tökéletes. Hatalmas kezek, hatalmas tenyérrel, de ha egészében nézem, az arányai nagyszerűek. Szép kezek. Szerettem őket mindig. Alkotó kezek voltak mindig. Akár a Boeing gázkarját nyomták (nyomják), akár apró mütyüröket kellett összeilleszteni, szerelni (repülőgép-szerelő is volt), mindig sikerült neki minden. A rádiómagnó őskorában vettem egy ilyet, hirtelen meggazdagodván, mivel találtam a szekrény tetején egy Nyilasi festményt, amit 20 ezerért megvett a Bizományi. Akkori fizetésem ennek kb. ötöde volt, szóval tényleg meggazdagodtam. Olthatatlan vágyat érezvén a rongyrázás iránt, azonnal beszereztem egy karton arany Marlborót, plusz a rádiómagnót. Az még bőven a házasságunk előtt történt. Valami japán márka volt, és nagyszerűen szólt. Később a közös Zsigulinkba ő szerelte be, amihez apró szegecsekkel rögzített csatlakozókat kellett beleillesztenie a magnó műanyag hátlapjába. Tökéletesen megoldotta. A magnó szólt a kocsiban, szerintem mi voltunk az első olyan baromarcúak, akik végigkocsikáztak az akkor még Népköztársaság útján a hatalmas platánok alatt a nyári éjszakában, és a lehúzott ablakokon át az utca népe élvezhette a Bee Gee-s dallamait... Mi mindenesetre nagyon élveztük, hogy kihallatszik. Ezt a Zsigulit később, nagy téli havazások által betetmetett utcán feltörték, tudod, volt egy olyan elefántfülnek nevezhető ablaka, amit kivertek, így ki is nyithatták, és a magnót vitték el belőle, mivel a kocsi úgy be volt ágyazva a rátolt hókupacok miatt, hogy képtelenség lett volna azt is ellopni. Elmenünk a rendőrségre, Farkasinszkinak hívták a hadnagyot, aki tárgyalt velünk, "személyleírást" adtunk a magnóról, és ő amiatt azonosította, amit férjem keze munkája, a sok szegecs és csatlakozó hitelesített. A hadnagy azt mondta, hihetetlen, ilyen munkát még nem látott. A magnó meglett, vissza is kaptuk. Még évekig szuperált, hihetetlenül életképes volt. Nos, mindez csak első férjem kézügyességéről jutott eszembe. És ma se értem, miért nem tudtam, hogy ilyen profi szinten gitározik. Azt mondja, ha nyugdíjba megy, esetleg zenekart alapít. Már keresi hozzá a résztvevőket. Amíg viszont hajlandók neki orvosi alkalmasságit adni, addig Malév-kapitányként tovább tevékenykedik.

Nem rossz az, ha az ember az elhagyott férjére büszke lehet. Én az vagyok. És ahogy az évek múltak, annál inkább. Amikor elhagytam, nyilván dühös és elégedetlen voltam, különben miért is tettem volna. Meg aztán hirtelen mást kezdtem szeretni. De ő mégis értékes ember maradt számomra, és ma is az. Utálom azt hallani, hogy ha megöregszel, mindent másképp látsz, távlatból, bölcsebben, de kénytelen vagyok elismerni, hogy ebben sok az igazság.

2006 december 5

Eltekintve attól, hogy hajnal felé még mindig betévedt szúnyogok gyötörnek, örülök az őszi télnek (téli ősznek). Az előbb csöngetett be valami ifi ember, kitekintvén a lesőlyukon, láttam, hogy van benne pár vonyóhúzás, vállára dobott egy nagy plasztikszatyorból jól látszó paplant, vagy ehhez hasonló terjedelmes ágyneműt, és úgy elhúzott, hogy utána percekig dicsértem a kutyámat, aki nem szűnő öblös hangon ugatott az ajtón belül. Aj, nem tudjátok, mi mindenre jó egy kutya! Ez a jóravaló fiatalember biztos, hogy nem fog többé visszatérni, és a családtagjait is lebeszéli erről.

Mostanában túl sokat kártyázom, elveszi az időmet. Sokat is kell tanulni, hogy érdemes legyen, és ne veszítsek. A BlackJack a fő téma mostanában az életemben, és biztos, hogy nem unatkozom. Nem olyan egyszerű ez, hogy csak húzom a lapokat, aztán vagy ez, vagy az. Alaposan el kell mélyedni az online kaszinók világában, rájönni, hol érdemes, hol nem, melyik feltételük igazán mit jelent, hol vannak a trükkök, hova nem érdemes beruházni és így tovább. Az angol nyelvtudásom sokat fejlődik közben, mert ha félreértek valamit, az sokba kerül. Ez egy új életforma, ami ellen semmi kifogásom nincs.